Biyografiler

Matthew Perry Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Matthew Perry’nin eğitimi, kariyer başlangıcı, dönüm noktaları, özel hayatı, film ve dizileri, aldığı ödüller, unutulmaz sözleri hakkında bilgi.

Matthew Perry Eğitimi ve Kariyer Başlangıcı

Matthew Perry, 19 Ağustos 1969’da Massachusetts, Williamstown’da doğdu. Lise eğitimini Ashbury College ve The Buckley School’da tamamladı. 15 yaşında tenis oynarken Ontario, Kanada’da annesiyle birlikte rastgele bir casting direktörü tarafından seçildi ve annesiyle Los Angeles’a taşındı. Daha sonra Los Angeles’ta Buckley School’dan mezun oldu ve orada eğitim gördü. 

Perry, oyunculuk kariyerine 1987 yılında Second Chance adlı televizyon dizisi ile başladı. 1988 yılında A Night in the Life of Jimmy Reardon isimli filmle sinema deneyimine adım attı. Genç yaşlarından itibaren televizyon dünyasında aktif olan Perry, oyunculuk kariyerine genç yaşlardan itibaren başlamıştır.

Matthew Perry, asıl şöhretini, 1994 yılında yayına girmeye başlayan ve 2004 yılında sona eren Friends adlı dizideki Chandler Bing karakteriyle elde etmiştir. Bu dizi, onun kariyerinin dönüm noktalarından biri olmuştur. Dizideki performansı ile büyük beğeni toplamış ve geniş kitleler tarafından tanınmıştır.

Perry, oyunculuk kariyeri boyunca 17 Again, Fools Rush In ve The Whole Nine Yards gibi filmlerde de rol almıştır. Kariyerine sinema dünyasında da devam eden Perry, Mr. Sunshine ve The Odd Couple gibi televizyon dizilerinde de rol almıştır.

Matthew Perry Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Matthew Perry Kariyerindeki Dönüm Noktaları

Matthew Perry, 1969 yılında Massachusetts’de dünyaya geldi. Babası John Bennett Perry de oyuncudur ve Matthew, Amerikan Anne ve Baba adlı sitcomda babasının gençliğini oynamıştır. Matthew Perry’nin oyunculuk kariyeri, lise yıllarında başlamış ve kısa süre sonra Los Angeles’a taşındıktan sonra hızla ivme kazanmıştır. Perry, ilk kez 1980’lerin sonunda Second Chance adlı televizyon dizisinde birkaç bölüm oynamıştır.

Matthew Perry‘nin kariyerindeki dönüm noktalarından biri, Friends adlı dizide canlandırdığı Chandler Bing karakteridir. Dizi, 1994 yılında başlamış ve 10 sezon boyunca devam etmiştir. Chandler Bing karakteri, Perry’nin kariyerinde dönüm noktası olmuş ve onu dünya çapında tanınan bir oyuncu haline getirmiştir.

Bunlarada Göz Atın :
Charles Michael Davis Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Bu başarının ardından Matthew Perry, birçok filmde ve televizyon dizisinde yer almış ve kariyerini başarılı bir şekilde sürdürmüştür. Özellikle The Whole Nine Yards ve 17 Again gibi filmlerdeki performanslarıyla beğeni toplamıştır.

Bununla birlikte, Perry’nin kariyerindeki en büyük dönüm noktalardan biri, The Ron Clark Story adlı televizyon filmi olmuştur. Bu filmdeki performansı, eleştirmenlerden büyük övgüler almış ve Perry’ye bir Golden Globe adaylığı getirmiştir.

Film / Dizi Adı Yıl
Friends 1994-2004
The Whole Nine Yards 2000
17 Again 2009

Matthew Perry Özel Hayatı

Matthew Perry, 19 Ağustos 1969 tarihinde Massachusetts, Williamstown’da doğmuştur. Kendisi ise Kanadalı bir gazeteci olan John Bennett Perry’nin çocuğudur. Anne ve Babası oyuncu olan Matthew Perry’nin annesi Suzanne Marie Morrison’dir. Dört çocuğun en küçüğüdür.

Matthew Perry’nin annesi ve babası boşandıktan sonra, Matthew 6 yaşındayken annesi evlilik yapmış ve bu evlilikten bir kız kardeşi olmuştur.

Matthew Perry, New York’ta bulunan Buckley School’da eğitimine devam etmiştir. 15 yaşındayken tenis kariyerine başlamış ve Kanada Tenis Birliği’ne bir kaç yıl boyunca katılmıştır. Ancak urenler sonra tenis kariyerini sonlandırmıştır. Daha sonra Los Angeles’ta tekrar lise eğitimini tamamlamıştır.

Matthew Perry, 1987 yılında William Howard Taft Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine devam etmeye başlamıştır. Perry, Los Angeles’ta bulunan ‘Buckley School’da eğitimine devam etmiştir. Daha sonra batı Kanada üniversitesine gitmiş ve 1997 yılında eğitimini tamamlamıştır.

Matthew Perry Oynadığı Dizi ve Filmler (Tablo)

Matthew Perry, kariyeri boyunca birçok dizi ve filmde yer almış başarılı bir oyuncudur. Friends dizisinde canlandırdığı Chandler Bing karakteriyle tanınan Perry, bu karakterle büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Ayrıca birçok filmde de başarılı performans sergilemiştir. İşte Matthew Perry’nin oynadığı bazı dizi ve filmler:

  • Friends (1994-2004)
  • The Whole Nine Yards (2000)
  • 17 Again (2009)
  • Fools Rush In (1997)
  • Studio 60 on the Sunset Strip (2006-2007)

Yukarıda belirtilen dizi ve filmler, Matthew Perry’nin kariyerinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Friends dizisi, onun en tanınmış ve sevilen karakteri olan Chandler Bing’i canlandırdığı yapımdır.

Dizi/Film Adı Yıl
Friends 1994-2004
The Whole Nine Yards 2000
17 Again 2009
Fools Rush In 1997
Studio 60 on the Sunset Strip 2006-2007
Bunlarada Göz Atın :
Maisie Williams Kimdir? Biyografisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Matthew Perry’nin kariyeri boyunca oynadığı dizi ve filmlerle izleyicilerin gönlünde taht kuran bir isim haline gelmiştir. Başarılı performansları ve unutulmaz karakterleriyle daima hatırlanacaktır.

Matthew Perry Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Matthew Perry Aldığı Ödüller ve Adaylıklar

Matthew Perry, Amerikalı ünlü bir aktördür. 1987 yılında oyunculuk kariyerine başlamış ve kısa süre içerisinde tanınmış bir isim haline gelmiştir. Kariyeri boyunca birçok başarılı performansa imza atmıştır.

Matthew Perry, kariyeri boyunca birçok ödül ve adaylık almıştır. Özellikle popüler dizisi Friends ile büyük bir başarı elde etmiş ve birçok ödül kazanmıştır. 2002 yılında Screen Actors Guild Awards’da En İyi Oyuncu kategorisinde aday gösterilmiş ve bu adaylık kariyerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Matthew Perry, Friends dizisiyle birlikte birçok ödül kazanmıştır. 1996 yılında, En İyi Komedi Dizisi dalında People’s Choice Awards’ı kazanmış ve bu başarısıyla büyük bir beğeni toplamıştır.

Matthew Perry, kariyeri boyunca birçok ödül ve adaylık almıştır. 2003 yılında Golden Globe’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir ve bu adaylık kariyerindeki önemli başarılarından biridir.

Yıl Ödül Adaylık
1996 People’s Choice Awards En İyi Komedi Dizisi
2002 Screen Actors Guild Awards En İyi Oyuncu
2003 Golden Globe En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Matthew Perry, kariyeri boyunca birçok ödül ve adaylık aldığı gibi, Friends dizisiyle de unutulmaz bir iz bırakmış ve hayranlarının gönlünde taht kurmuştur.

Matthew Perry Unutulmaz Söz ve Replikleri (Tablo)

Matthew Perry, Friends dizisinde canlandırdığı Chandler Bing karakteri ile televizyon tarihine damga vurmuş ve unutulmaz birçok replik yaratmıştır. Chandler Bing’in ince esprileri ve mizah anlayışı izleyiciler tarafından çok sevilmiş ve unutulmaz repliklere dönüşmüştür.

Bunlardan biri olan Could I BE any more… repliği, Chandler Bing’in imza repliklerinden biridir. Bu replik, izleyicilerin hafızasında yer etmiş ve Friends dizisinin en ikonik repliklerinden biri haline gelmiştir.

Matthew Perry’in canlandırdığı karakterin zekice ve mizahi replikleri, izleyiciler tarafından uzun yıllar unutulmayacak ve tekrar tekrar hatırlanacak sözler haline gelmiştir.

Friends dizisi, içerdiği eğlenceli ve unutulmaz replikleri ile iyi bir seyir deneyimi sunmuş ve izleyicilerin kalbine kazınmıştır. Chandler Bing karakteri, Matthew Perry’in başarılı oyunculuğu ile unutulmaz bir karakter haline gelmiştir.

Mehtap Üstün

Mehtap Üstün 1979 Kayseri doğumlu, evli iki minnoş kız ve bir yaramazmı yaramaz erkek annesi, ITU Radyo ve Sinema mezunu, el işi hobileri sever, blog yazmayı sever bir annedir. Burada sizlere en güzel içerikleri oluşturup, dizi ve filmlerden haberler yazacağım. Umarım beğenirsiniz :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Une Mère Parfaite Dizi Tanıtımı, Konusu ve Oyuncular Chicago P.D. 11.Sezon 2.Bölüm Fragmanı Chicago Fire 12.Sezon 2.Bölüm Fragmanı The Canterville Ghost 2023 Film Tanıtımı Top of The Lake Dizi Tanıtımı